22 Mayıs 2018 Salı

İşte AK Parti'nin milletvekili listesi
banner41

Fındıkta eski-yeni tartışması

Bazı fındık üreticilerinin Toprak Mahsülleri Ofisi'ne sattıkları ancak sonrasında üreticilere iade edilen fındıktaki eski-yeni karmaşasına Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu açıklık getirdi. Akarsu, "Getirilen eski fındığı TMO iade ediyor" diye konuştu.

08 Kasım 2017 Çarşamba 16:58
Bu haber 1160 kez okundu
Fındıkta eski-yeni tartışması
ORDU - Son günlerde Toprak Mahsülleri Ofisi'nde yaşanan eski ve yeni fındık karmaşası, bir takım üreticiler arasında 'TMO fındığımızı almıyor' tartışmalarına yol açmıştı. Ancak bu tartışmaların arkasında yatan sır, sonradan anlaşıldı.

Sadece 2017 yılı levant kalite fındığı brüt 10 liradan satın alan Toprak Mahsülleri Ofisi'ne bir grup fındık üreticisi eski fındığını da karıştırarak sattı. İade edilen fındık miktarında yaşanan artış karşısında Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selam Akarsu, TMO'nun eski fındık almadığını, üreticilerin de yeni ve eski fındığı karıştırmadan getirmelerini, eski fındıklarını ise TMO'ya vermeye kalkmamaları gerektiğini söyledi. Altaş Tv mikrofonlarına konuşan Akarsu, "Şu anda TMO'nun alımında yeni fındıkla ilgili hiçbir sorun yok. Kriterler, baremler çok yüksek ama kırımlarda fındığın eski olduğu anlaşılınca alımı gerçekleştirilmiyor ve iade ediliyor, sorun bu. Genel itibarı ile çiftçilerimiz buna uydu, ama uymayanlar da oldu.  Üreticilerimize diyoruz ki, duyarlı olun. TMO'nun standartlarına uyun. Elinde eski fındık olanlar götürdüğünde TMO bu eski fındıkları almıyor. Niye, çünkü 2017 yılı fındığını elinde 2 sene gibi bir bekletme süresi olacak. Kıracak, işleyecek ve ihracatını kendisi yapacak" diye konuştu.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Ordu'nun İnternet Gazetesi - NET DÜŞÜNCE - 19 Haziran 2017 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV