27 Mayıs 2018 Pazar

banner41

"Fotoroman Çocuğu"ndan Kadirizm'e giden yol

24 Nisan 2014, 13:53
Bu röportaj 1110 kez okundu
27 Aralık 1969 tarihli Ses Dergisi
Kadir İnanır, Türk Sineması'nın ve Yeşilçam'ın en önemli, efsane isimlerinden biri. Ünlü sanatçının, 27 Aralık 1969 tarihli Ses Dergisi'nde yer alan, kendisiyle yapılan ilk röportajlardan birini aktarıyoruz...

***

Kadir İnanır'ı tanırsınız. Ama sinemadan değil de fotoromanlardan. «SES Sinema Artisti Yarışması»yla (*) Yeşilçam'a giren Kadir İnanır bugüne kadar 10 fotoromanda başrol oynamasına karşılık, sadece 4 filmde yardımcı rol almış. Bu yüzden Kadir İnanır'a arkadaşları «Fotoroman çocuğu» diye takılıyorlar.

Fakat Kadir İnanır bu durumdan hiç şikâyetçi değil «Önümde uzun yıllar var» diyor. «Bir gün ben de sinemada söz sahibi olacağım. Şu anda sinemanın ne olduğunu öğrenmeye çalışıyorum»...

Kadir İnanır'ın romantik bir yüzü var. Kültürlü çocuk. Halen Gazetecilik Yüksek Okulu'na devam ediyor. «Bitirince gazeteci mi olacaksınız?» diye soruyoruz. «Hayır» diyor. «İcabederse gazeteci olurum, hayat bu, belli olmaz, ama ben yüksek tahsili sadece kültürümü genişletmek için yapıyorum. Okuduğunu anlayabilen, düşündüğünü rahatlıkla söyleyebilen bir adam olmak için»

Kadir İnanır, 15 Nisan 1948'de (**) Ordu'nun Fatsa ilçesinde doğmuş. Annesinin ismi Fatma, babasının Mehmet. Tam dokuz kardeşi daha var. Anlayacağınız Kadir İnanır, 10 kardeşin en küçüğü.

İlk olarak bir filmde değil de «Bağdat Yolu» isimli fotoromanda oynamış (solda Kadir İnanır, fotoromanlardan birinde görülüyor). Sonra da ver elini sinema... İlk filminin ismi: «Yedi Adım Sonra»

Samsunspor'u da tutuyor ama koyu Fenerbahçeli. Lisede okurken biraz da futbol oynamış, atletizm yapmış. Yerli artistlerin hepsini seviyormuş, hepsi de iyi oyuncularmış. Yerli rejisörlerden Metin Erksan ile Lütfü Akad'ı çok beğenen Kadir İnanır'ın bir tek şikayeti var. Her gün aldığı 30'a yakın mektup, onu canından bezdiriyormuş.

«O mektupları cevaplandırmak çok zor oluyor» diyor. Ve ilave ediyor: «Ama tatlı bir şikayet bu. Ne kadar çok mektup gelirse, o kadar çok sevildiğimi anlayıp memnun oluyorum»

Kadir İnanır'ın diğer bir şikayeti de prodüktörlerden. Prodüktörlerin hem «Şöhretlere 50, 60 bin lira veriyoruz» diye ağladıklarını, sonra da yenilere imkan tanımadıklarını söylüyor ve sözlerini şöyle bitiriyor: «Zamanında Cüneyt Arkın'a da aynı davranışları yapmışlardı. Bakın şimdi peşinden koşuyorlar. Onları ben de peşimden koşturacağım. O günler uzak değil»

(*) Kadir İnanır, Uğur Güçlü'nün 1. olduğu 1968 Ses Sinema Artisti Yarışması'nda ilk 10'a kaldıktan sonra elenmişti. Bir yıl sonra Saklambaç Fotoroman Kralı Yarışması'nda 1. olmuştu.
(**) Kadir İnanır'ın doğum tarihi, nüfus kağıdında 15 Nisan 1948 olarak yazmasına karşılık, kendisinin ifadesiyle, 1949 yılının Ağustos sonu ile Eylül ayının ortalarında bir günde doğmuştur.

***************

Kadir İnanır, bu röportajdan çok kısa bir süre sonra, "Karagözlüm" filminde Türkan Şoray'la ilk başrolünü oynadı. Sonrasında da hep başrolde kaldı. Başlangıçtaki romantik rollerden sonra canlandırdığı maço karakterler, kendisine "Kadirizm"e kadar uzanan bir yolu açtı...

Kaynak: turknostalji.com
http://www.turknostalji.com/haber/fotoroman-cocugundan-kadirizme-giden-yol-423.html

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Ordu'nun İnternet Gazetesi - NET DÜŞÜNCE - 19 Haziran 2017 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV