27 Mayıs 2018 Pazar

banner41

Greyfurt suyu içmeli misiniz?

Greyfurt suyunun özellikle kilo verme, anti kanserojen etki ve karaciğere faydalı olduğu bilinir. Peki greyfurt suyu tüketilmeli mi? Yararlı mıdır, uzmanlar bu konuda neler söylüyor? İşte bu haberde ayrıntıları ve doğru bilinen yanlışları öğreneceksiniz.

24 Ekim 2017 Salı 21:40
Bu haber 658 kez okundu
Greyfurt suyu içmeli misiniz?
ORDU - Türkiye'de pek çok haber sitesi, batı hint kökenli bir çeşit subtropikal narenciye çeşidi olan greyfurt suyunun faydalarını saymakla bitiremez. Özellikle kilo vermede, antikansorejen olduğu, görme yetisini koruduğu, eklem kıkırdaklarına iyi geldiği, kolesterol sorunları, dişeti sağlığı, solunum sistemleri ve karaciğere olan faydasından bahsedilir. Ancak bilimsel anlamda bir gerçek var ki, o da kalp hastaları, yüksek tansiyon ve kolesterol hastalarının greyfurt ve greyfurt suyundan uzak durmaları gerekiyor. 

"GREYFURT SUYU TÜKETMEYİN"

Türk Kardiyoloji Derneği'nden yapılan bir açıklamada, "Başta greyfurt ve diğer turunçgiller, içerdikleri bileşikler nedeniyle birçok ilaçla olumsuz etkileşime girmektedir. Kullandığınız ilaçlar gereğinden çok fazla veya çok daha az vücudunuzda kalabilir ve bu şekilde gereken faydayı sağlamaz. Kalp sağlığınızı sürdürmek için kullandığınız yüksek tansiyon ve kolesterol düşürücü gibi ilaçlar, greyfurt suyu ile etkileşime giren en yaygın ilaçlardır. Bu nedenle greyfurt suyu tüketmemeniz, kullandığınız ilaçlardan en iyi şekilde yararlanmanız açısından yararlı olacaktır." denildi.

"MEYVE SUYUNU HAFTADA BİR İÇİN"

Aynı açıklamanın devamında ise taze meyve sularının haftada bir gün pazar kahvaltılarında tüketilmesi tavsiye edilirken, bir çay bardağı meyve suylunun bir porsiyon meyveye eşdeğer olduğu belirtilirken, meyve suyundaki lif içeriğinin düşük olması nedeniyle meyvenin, meyve olarak tüketilmesinin kalp açısından daha büyük bir yararı var. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Ordu'nun İnternet Gazetesi - NET DÜŞÜNCE - 19 Haziran 2017 Manşeti
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV