Arabam Neden Satılmıyor R10.net Garip Bir Konu

Araba satışlarındaki düşüş

R10.net sitesine ne yazık ki üye olamadım 🙂 davetiye kodu gerekiyormuş bende kimseden rica etmedim. Sonuçta buradaki konuları takip edebiliyorum. Açıkçası alım satım konularındanda uzak durmaya çalışıyorum.

Ama bir konu okudum ve şimdi üyeliğim olsa güzel bir cevap yazarım dedim.

Konu burada : Aracım neden satılmıyor diye bir konu açılmış. Konu içeriğini silinirse diye buraya aynen kopyalıyorum.

Sahibinden’e koydum. Hyundai Era. Facebook yerel markete koydum. Yine de satılmıyor. 77 bin yazdım. Bin lira pazarlık payı. 35 kişi favorilerine eklemiş 600 kişi bakmış ama yok. Satılmıyor. Ne yapsak ne etsek bir fikir Yüksek yazdın diyenler şahin fiyatlarına baksın bir tofaş olmuş 25 bin lira

Konu URL burada :  https://www.r10.net/arac/2593590-aracim-neden-satilmiyor.html

 

Bu konuya yazılan en popüler cevaplardan biride burada, bu yanıtı özellikle ekledim. Bu cevap  üzerinden açıklayacağım.

Piyasa çok fazla yükseldi artık insanların zorunda kalmadıkça ikinci ele yöneleceğini sanmıyorum, kuzenimin eşi de al satçılık yapıyordu 3 tane arabayı ucuzdan aldı 5 aydır dükkanın önünde duruyor  evet fiyatlar arttı ama ne yazık ki alıcı yok

Bu cevabın URL adresi : https://www.r10.net/1078694112-post2.html

 

Öncelikle olabildiğince veriler ve istatistik bilgileriyle yazmaya çalışacağım.

Otomotiv ihracatçıları birliğinin sayfasındaki sıfır araç satışları. Ekim ayına göre Kasım ayı satışları %17 düşmüş.
Üstelik 19 kasımda faiz artırımı geldi yani kasım ayının ikinci haftasında. Bu kredi oranlarıyla aralık ayında fiyatlar ne olur düşünün. Artı birde doların artışı.

İstatistik bilgisi URL :  http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=36

İşin birde daha acı olan tarafı var,  aylarca kapalı kalacak cafeler, restoranlar, turizim, ulaşım, mağazası, okulu, kırtasiyesi ve  bunlara bağlı yada bağımsız koskoca bir iş dünyası var. Bu işyeri sahipleri kiralarını ödüyor, işten çıkarma yasağı var ücretsiz izine yollama süreleride sınırlı. Sonuç olarak ya o işletmeyi ya kapatacak ki iflas konusu sıkıntılı yada evini arabasını satıp bu süreci atlatmaya çalışacak. Şu anda o seçim noktasına gelindi, o yüzden piyasadaki otomobil satışları ciddi oranda artı. Tanıdığım bir restoran sahibi iki ortak arabalarını sattılar yaza kadar işlerini sürdürmek ve gelecek yıla her şeyin normale döneceği umudu ile. Bu tarz satışlar arttıkça ne yazık ki fiyatlar daha çok aşağı gelecek.

Altının zirve yaptığı günlerde herkese kapalı çarşıya koştu, 480 – 490 civarı gram altın kapalı çarşıda 510 – 520 bandında satıldı ama millet yine aldı. Araba sektörüde öyle para yapıyor diye herkes araba aldı. Araba şu anda para kazandırma konusunda altınla yarışır durumda. Çünkü altın gibi para ediyor diye talep patlaması ve şişirme oldu.Tıpkı arabadaki gibi, şimdi altın düşüyor diye bırakın o makas aralığını normal fiyatında satışlar bile düştü.

Amerika yada avrupada otomotiv pazarı satışları ciddi oranda düştü çünkü insanlar korona yüzünden ileride çıkacak ekonomik krizlerden korktular. O yüzden olabildiğince nakit yada nakit değerli emtiyaları alıyorlar. Herhangi bir ülke için araba satış istatistiklerini (bütün istatistik bilgilerini link yada resimler eklemek istiyordum önce yazıyı yazdım sonra URL araştırmaya başladım ama saat gece 2.30 uykum fena geldi. Eklemeye çalışırım.) Google yazın,  hatta yanına Q1 – Q3 gibi yılın çeyrek ifadelerini koyun satışların ne kadar günden güne azaldığını yada dip yaptığını görürsünüz.

Sadece Türkiye’de durum farklı çünkü biz daha duygusal bir toplumuz, mahallede çigköfteci lokmacı açıldığını görenlerin mekan açtığı gibi ciddi bir araba alış satışı gerçekleşti. Ama unutmayın ki artan araba fiyatları değil un’un yağın fiyatları ne kadar arttı, bu salgın yada ekonomik kriz böyle devam ettiği sürece insanlar 200 TL değerindeki araçlarını mı yiyecekler ?

Şimdi bizdede rüzgar o ters yönüne döndü, isterseniz sahibinden değilde aracınızı bir galericiye götürün satmak için. Onlar en azından piyasanın gittiği yönü az çok biliyorlar verecekleri değer ölü fiyatıysa o zaman işte durum kötüye gidiyor demektir. Ama almaya yanaşmıyorlarsa o zaman durum çok kötüdür.

Aslında daha yazacaklarım vardı ama fena uykum geldi.
Eksik bir şey yazdıysam kusura bakmayın.

Bir cevap yazın