banner59

Dolar fırladı! 3 TL'nin üzerine çıktı!

Dolar 3 ay sonra yeniden 3 lirayı gördü. Yılbaşı öncesinde 2,91'li seviyelerde olan dolar kısa sürede 3 liranın üzerine çıktı.

Dolar fırladı! 3 TL'nin üzerine çıktı!
ORDU - Amerikan Doları'ndaki yükseliş, aslında 2015'in son günlerinde ABD Merkez Bankası FED'in kararları öncesinde konuşuluyordu. Dolar'ın 3 TL seviyelerinin üzerine çıkacağı, hatta farklı bir senaryo ile Euro ile aynı seviyeye geleceği konuşuluyordu TL. karşısında.

Ancak analistlere göre farklı nedenlerden dolayı uçuşa geçti ABD Doları. Bunların ilk sırasında ise Çin ekonomisindeki zayıflamayla Çin Faktörü yer alıyor. İkinci sırada ise Kuzey Kore etkisi konuşuluyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen ay Pyonyang'ın hidrojen bombası geliştirdiğini iddia edilmişti. Kuzey Kore resmi televizyon kanalı da, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin ilk hidrojen bombası denemesi 6 Ocak 2016'da saat 10.00'da başarıyla gerçekleştirilmiştir" diye duyuru yapınca Dünya ayağa kalktmıştı. Bunun da, gelişmekte olan para birimlerinde kayıplara neden olduğu ileri sürülüyor. Dolar'daki etkileşimin bir başka nedeni ise Suudi Arabistan-İran gerginliği.

Kısacası şu çok rahatlıkla söylenebilir. Dünya'da her ne gelişme olursa olsan kazanan her zaman süper güç ABD oluyor. Dolar artışında da yine kazanan ABD oldu.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 12:48

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER