banner59

Fındık ihracatçılarına şok haber!

TRABZON'da katıldığı toplantının ardından konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Fındıkta tekelleşme" ve kavrulmuş fındığın raf fiyatlarının Rekabet Kurulu'nun gündeminde olduğunu söyledi. Kavrulmuş fındığın market raflarındaki kilo fiyatı 60 ila 80 Lira arasında değişirken, ihraç edilen deniz aşırı ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri'nde ise yaklaşık 130 Lira'dan satılıyor.

Fındık ihracatçılarına şok haber!
TRABZON - Karadeniz Bölgesi'nin tamamında ve Batı Marmara'nın ise bazı bölgelerinde yetiştirilen fındık, Trabzon'da masaya yatırıldı. Fındıkla ilgili tüm çevrelerin katıldığı toplantıyla ilgili konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 9-9.30 Lira arasında değişen fındık fiyatlarının Rekabet Kurulu'nun gündemine alındığını açıkladı.

"REKABET KURULU FINDIK FİYATLARI İÇİN TAKİPTE"

Özellikle son günlerde "Fındıkta Tekelleşme" söylentileri üzerine harekete geçtiklerini belirten Bakan Çelik, "Tekelleşme var, efendim burada ürünle ilgili üretici mağdur. Bu konu Rekabet Kurulu'nda. Takip ediyoruz. Yakınen takip ettiğimiz bir durumdur" açıklamasını yaptı.

 
"KAVRULMUŞ FINDIĞIN KİLOSU 60 İLA 80 LİRA ARASINDA"

Öte yandan marketlerde kavrulmuş fındık ve çifte kavrulmuş fındık olarak iki çeşit satılan fındığın kilo fiyatı 60 ila 80 Lira arasında değişen rakamlarda satılıyor. 

"ABD'DE KAVRULMUŞ FINDIĞIN KİLOSU 130 LİRA"

İtalya, Fransa ve Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkeleri, ABD, Japonya, Çin, Avustralya, Güney Afrika ve Mısır gibi deniz aşırı ülkelere de ihraç edilen fındık, ABD'deki marketlerde 230 gramlık paketler halinde 10 Dolar'dan satılıyor. Buna göre fındığın market raflarındaki kilo fiyatı yaklaşık 43,5 Dolar'a denk geliyor. Bugün itibarı ile 2.97 seviyelerinde olan Dolar fiyatı, Türk Lirası karşılığında baz alındığında ise bu fiyat, yaklaşık 130 Lira'ya denk geliyor. 
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 02:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER