İşte gerçek asgari ücret!

MİLYONLARI ilgilendiren asgari ücret hesaplaması, 2016 yılı için kafaları karıştırmış, net ücret mi yoksa brüt ücret mi sorusunun cevabı bir türlü verilememişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu asgari ücretin komisyon toplantısında net 1300 TL. olduğunu söylemişti ancak, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, kafalardaki soru işaretini giderdi, gerçek asgari ücretin ne kadar olduğunu açıkladı.

İşte gerçek asgari ücret!
ORDU (Özel Haber) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, çok tartışılan 1300 TL'lik asgari ücretin gerçekte ne kadar olduğunu açıkladı. Gerçek olan şu, 1300 TL'lik asgari ücret, net ücret değil.

Netdusunce.com'dan Erol Küçükoğlu'nun sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, 1300 TL'lik asgari ücretin içinde vergisi olan bir ücret olduğunu belirterek, "Bugünkü Türkiye'nin imkanları dolayısıyla bunun asgari ücretin vergisiz hale getirilmesi mümkün olmadı" diye yanıtları.

İşte kafaları karıştıran o soruya Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un verdiği yanıt: 

"Bu brüt olan, içinde vergisi de olan bir asgari ücrettir. Önemliydi Türkiye için çok konuşulmuş bir şeydi. Bunun ideali agari ücretin içinden verginin alınmamasıdır. Bunu da konuştuk, ama bugünkü Türkiye'nin imkanları dolayısıyla bunun asgari ücretin vergisiz hale getirilmesi mümkün olmadı. Çünkü sadece asgari ücretli vatandaşlarımız için değil, bütün maaş ve ücretliler için asgari ücret kısmı kadar olan kısım vergi dışı kalacaktır ki, bu da kamunun çok yüksek bir vergi kaybı demektir. Bunu telafi edecek başka bir kaynak inşallah buluruz ve Türkiye'de ideal olan asgari ücretin tamamen vergi dışı bırakılmasıdır."

Ekononim Bakanı Nihat Zeybekçi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, asgari ücretin 2016 yılında 1300 lira net olacağını açıklamıştı. 
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 02:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Esref ozgul
Esref ozgul - 2 yıl Önce

Baskanin 4 kisilik bir ayle sizce bu parayla gecine bilirmi dogalgaz 500 elektirik 135 kira 425 su 80 telefon 125 okul servisi 100 öğrenci okula yardim 35 daha eve birsey almadik

SIRADAKİ HABER