Kurtulmuş'tan flaş fındık açıklaması!

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ordu'da 10 TL'ye kadar düşen fındık fiyatlarıyla ilgili konuştu. Fındığın bölge insanı için hayati bir ürün olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Fındıkta spekülasyon ihtimali varsa buna gerekli tepkiyi gösteririz. Üretici kaybedecek, ihracatçı kazanacak. Böyle bir şey olmaz" diye konuştu.

ORDU - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bir dizi ziyaret için geldiği seçim bölgesi Ordu'da, çeşitli spekülasyonlarla son haftalarda fiyatı 10 TL'ye kadar düşürülen fındık fiyatlarıyla ilgili konuştu. Üreticinin zarar etmemesi için çalışacaklarını söyleyen Kurtulmuş, ihracatçılara da önemli mesajlar verdi.

"FINDIK FİYATINI BELİRLEYEMEMEK TÜRKİYE İÇİN ZAAFTIR"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, fındığın bölge için hayati nitelikte bir ürün olduğunu belirterek, "Türkiye için önemli bir ürün. Türkiye'nin ihracatta Dünya birincisi olduğu herhalde tek ürün fındıktır. Malasef fındıkta Dünya borsalarındaki fiyatları belirleyemiyoruz. Bu Türkiye için bir zaaftır. Fındıkla ilgili meseleleri çok detaylı bir şekilde biliyor ve takip ediyoruz" dedi. 

Fındıkta alan bazlı desteğin seçim vaatleri olduğunu ve bunu da 1 Kasım'dan sonra iktidar olur olmaz, ilk yaptıkları işlerden birisi olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Bu Ordu'da da, Giresun'da da bütün Karadeniz'de de ciddi bir şekilde üreticilerimizi rahatlattı. Fındık geçen sene iyi bir fiyattan satılıyordu bu sene de başlangıçta iyiydi ama malesef sonra fındık fiyatlarının düşmekte olduğunu gördük" dedi. 

"SPEKÜLASYON İHTİMALİNİ TAKİP EDİYORUZ"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Bu nihayetinde serbest piyasa koşullarında ortaya çıkan bir durumdur ama sonuçta fiyatlarla ilgili bir spekülasyon ihtimali varsa bu çok yakinen takip ediyoruz. Eğer böyle bir ihtimal varsa buna da ciddi şekilde gerekli tepkiyi gösteririz. Benim Sayın Tarım Bakanı'yla konuşacağımı söylediğim konu bu konudur. Yani burada herhangi bir şekilde spekülasyon yapılmaması, zaten Tarım Bakanımızın kendi konusu. Bunu birebir takip ediyor, izliyor. O da benzer bir açıklamayı geçtiğimiz günlerde yaptı zannediyorum. Dolayısıyla bu konuyu takip edeceğiz. Buradaki üretici halkımıza zarar verilmemesi için azami ihtimamı göstereceğiz"

"ÜRETİCİ KAYBEDECEK, İHRACATÇI KAZANACAK BÖYLE BİRŞEY OLMAZ"

"Bizim eksik kaldığımız meselelerden birisi de lisanslı depoculuk meselesidir. Yıllardır konuşulan. Eğer lisanslı depoculuk meselesinde de bir büyük mesafe alırsak bu tür spekülasyonları da önlemiş oluruz. Şunu da söyleyeyim. Yani mühim olan iyi niyetle bu işlerin takip edilmesidir. Yani fındık üreticisi de kazansın, fındıktan ticaret yapan da kazansın, ihracatçımız da kazansın. Başımızın üstüne. Bu bütün Türkiye'nin kazanması demektir ama birisinin kazancı diğerinin aleyhine olmamalıdır. Bizim söylediğimiz bu. Üretici kazanacak, tüccar, ihracatçı kaybedecek. Ya da tersi, bir takım manipülasyonlarla üretici kaybedecek, ihracatçı, tüccar kazanacak. Böyle birşey olmaz. Bunu titizlikle, dikkatle takip ediyoruz."
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2016, 02:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER