O firmadan açıklama var!

SON günlerde fındık fiyatlarının düşmesiyle ilgili oluşan kamuoyunda, fındık piyasalarının en büyüğü sayıyan İtalyan Ferrero Grubu, "Türk fındığı almaktan vazgeçti" şeklindeki algıya son vermek adına yazılı bir açıklama yaptı, "Faaliyetlerimize Türk üreticisinin ihtiyaçlarını da gözönünde tutarak devam edeceğiz. Türk fındığının kalitesini ve küresel tüketimini arttırma hedeflerine bağlılığımızı sürdüreceğiz. Son 20 yıldır olduğu gibi bugün de Türk fındık üreticilerinin yanındayız" dedi.

O firmadan açıklama var!
ORDU - Özellikle fındık fiyatlarının son haftalarda düşüş göstermesinin ardından oluşan kamuoyunda, Türk fındık sektörünün en büyüğü olarak bilinen İtalyan Ferrero Grubu, yazılı bir açıklama yaptı. Ordugazete.com'un haberine göre firma, Türk piyasalarından çekildi iddialarına da açıklık getirdi.

Türkiye'de 20 yıldır faaliyette olduklarının altını çizen firma, "2011 yılından 2013 yılına kadar fındık fiyatlarının kilo başına ortalama 5,42 TL olduğunun altını çizmek gerekir. Spesifik olarak 2011 yılında 6,5 TL, 2012'de 4,64 TL, 2013'de 6,95 TL olan fiyatlar 2014'te Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan olağanüstü don olayı nedeniyle 15,39 Türk Lirasına çıkmıştır. Bu sıradışı durum, fındık kullanıcılarının büyük bir bölümünü oluşturan birçok küçük ve orta ölçekli üretici şirketin; ürünlerinde içerik olarak fındık kullanımını azaltmasına veya son vermesine; böylece küresel fındık tüketiminde ve buna bağlı olarak Türk fındık ihracatında önemli bir düşüşe neden olmuştur. Bu dönemde dahi Ferrero Grubu olarak Türk fındığı kullanımını arttırmaya devam ettik. Ancak Ferrero Grubu'nun artan fındık kullanımı, küresel fındık tüketimindeki düşüşü telafi etmeye yetmemiş; fındık fiyatları da arz ve talep dengesindeki bu değişiklik doğrultusunda oluşmuştur. Temmuz ayının sonunda kapanacak olan 2015 sezonu için fiyat halen 9,50 TL civarındadır."

"FAALİYETLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye'de 20 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve üretimin yüzde 80'inde hammadde olarak Türk fındığı kullandıklarını belirten firmanın yazılı açıklaması şöyle sürdü: "Türkiye'de kaliteli fındık üretiminin sağlanması ve bunun dünya pazarlarında en iyi şekilde değerlenmesi için her zaman çaba gösterdik. Bu Ferrero'nun en temel hedeflerinden biridir. Faaliyetlerimize Türk üreticisinin ihtiyaçlarını da gözönünde tutarak devam edeceğiz. Bireysel ve kollektif girişimlerle, Türk üreticilerinin hayat şartlarını iyileştirme; Türk fındığının kalitesini ve küresel tüketimini arttırma hedeflerine bağlılığımızı sürdüreceğiz. Son 20 yıldır olduğu gibi bugün de Türk fındık üreticilerinin yanındayız. Ferrero Farming Values (FFV) - Ferrero Değerli Tarım Projesi çerçevesinde, son 3 yılda 14 bin üreticinin eğitildiği 300 eğitim semineri düzenledik ve 134 örnek fındık bahçesi geliştirdik. Ferrero, fındık hasatında uygulanacak temel tarım teknikleri ile üretim yüzde 30 arttı ve kalite önemli ölçüde iyileşti. Ferrero, FFV ile Mekanizasyon aracılığı ile zirai üretim sistemini etkin hale getirmek, Kurutma istasyonları (drying stations) da dahil olmak üzere, en modern tekniklerle fındık kalitesinin iyileştirilmek ve Üretimin izlenebilirlilik garantisi hedefleniyor." (Kaynak:Ordugazete.com)
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 17:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER