Su sayaçlarını soğuktan koruyun!

ORDU Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürü Fatih Yürük, özellikle son günlerde düşen hava sıcaklıklarına karşı vatandaşların su sayaçlarını donmaya karşı korumaları gerektiğini söyledi.

Su sayaçlarını soğuktan koruyun!
ORDU - Ordu genelinde hava sıcaklıklarının sıfır derecenin altında seyrettiği bu günlerde OSKİ Genel Müdürlüğü, su sayaçlarının donma tehlikesine karşı abonelerine uyarılarda bulundu.
 
Konuya ilişkin açıklama OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük'ten geldi. Yürük, "Son günlerde Ordu'nun geneli ve çevresini etkisi altına alan soğuk havalar ve yoğun kar yağışları, özellikle yüksek kesimlerde su sayaçlarının donmasına ve zarar görmesine neden oluyor. Su sayaçlarının soğuğa karşı herhangi bir yalıtımı olmadığı için belirli bir süre kullanılmayan suda donma meydana geliyor ve vatandaşlarımız mağdur oluyor" dedi.
 
"SU SAYAÇLARI NASIL KORUNMALI?"
 
Açıklamasında su sayaçlarının donma tehlikesine karşı yapılabileceklere de değinen Genel Müdür Yürük, şu konulara dikkat çekti: "Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyor ise abone numarasıyla birlikte OSKİ'ye müracaat edilmelidir. Abonelerce tedbir alınmaması halinde, soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp hurdaya çıkacağı ve ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir. Soğuk havalarda su sayacı ısı yalıtım malzemeleri olan cam yünü, elyaf, talaş vb. ürünlerle kaplanarak korunmalıdır." 

"ALO 185'İ ARAYIN!"

Alınan tüm önlemlere rağmen sayaçları donan abonelerin ileride herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için donan sayaçla ilgili bilgileri, OSKİ Genel Müdürlüğü'nün 7/24 saat faaliyet gösteren çağrı merkezi Alo 185 hattına bildirmeleri gerekiyor.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2016, 00:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER