TZOB Başkanı'ndan şok itiraf!

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'dan fındıkla ilgili şok bir itiraf geldi. Toprak Mahsülleri Ofisi'nin gerekli olduğu durumlarda piyasaya girmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, "26 Şubat-1 Mart 2016 tarihleri arasında, fındık fiyatları, Ordu'da 9 lira 50 kuruştan, 8 lira 70 kuruşa, Giresun'da 11 liradan 9 lira 75 kuruşa indi. Üreticilerimizin, fiyatlardaki bu düşüşe engel olunması konusunda, fındık üretim merkezlerimizdeki Ziraat Odalarımız ve Genel Merkezimiz üzerinde büyük bir baskısı bulunuyor" dedi.

TZOB Başkanı'ndan şok itiraf!
ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Tarım sektöründe ülkemizin gerçeklerini de kabul etmeliyiz. Bu sektörde serbest piyasa koşulları oluşmamıştır. Önemli tarım ürünleri olan ette, sütte, buğdayda, mısırda, pirinçte, baklagillerde, fındıkta, sebze, meyve ve diğer bazı ürünlerde ya tekelleşme ya da spekülasyonlar görülebilmektedir" dedi.

"TEKELLEŞME VE SPEKÜLASYON GÖRÜLÜYOR"

Bayraktar, Birlik Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, özellikle üreticileri ve tüketicileri çok yakından ilgilendiren, et, süt, fındık, patates ve diğer tarım ürünlerindeki son gelişmeleri ve üretici market fiyatlarını değerlendirdi, "Tarım sektöründe ülkemizin gerçeklerini de kabul etmeliyiz. Bu sektörde serbest piyasa koşulları oluşmamıştır. Önemli tarım ürünleri olan ette, sütte, buğdayda, mısırda, pirinçte, baklagillerde, fındıkta, sebze, meyve ve diğer bazı ürünlerde ya tekelleşme ya da spekülasyonlar görülebilmektedir" dedi.

400 bin ailenin tek geçim kaynağı olan fındıkta, fiyatlardaki düşüş ve üreticideki endişeli bekleyişin devam ettiğine, serbest piyasada fındık fiyatlarının, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin devreye girmemesi nedeniyle bazı üretim merkezlerinde 8 lira 50 kuruşa kadar gerilediğine dikkati çeken Bayraktar, şöyle dedi:

"BÜYÜR BİR BASKI BULUNUYOR"

"26 Şubat-1 Mart 2016 tarihleri arasında, fındık fiyatları, Ordu'da 9 lira 50 kuruştan 8 lira 70 kuruşa, Giresun'da 11 liradan 9 lira 75 kuruşa, Arsin'de 8 lira 75 kuruştan 8 lira 50 kuruşa, Terme'de 9 lira 10 kuruştan 9 liraya, Düzce'de 9 lira 80 kuruştan 9 lira 30 kuruşa, Akyazı'da 9 liradan 8 lira 50 kuruşa, Hendek'te 9 lira 20 kuruştan 8 lira 60 kuruşa, Kocaali'de 9 liradan 8 lira 60 kuruşa, Karasu'da 9 liradan 8 lira 60 kuruşa indi. Üreticilerimizin, fiyatlardaki bu düşüşe engel olunması konusunda, fındık üretim merkezlerimizdeki Ziraat Odalarımız ve Genel Merkezimiz üzerinde büyük bir baskısı bulunuyor."

"FINDIKTA TMO DEVREYE GİRMELİDİR"

"Toprak Mahsulleri Ofisi'nin gerekli olduğu durumlarda piyasaya girmemesinin nelere mal olduğunu fındıkta açıkça görüyoruz. Zaman kaybetmeden, zararın boyutu daha fazla büyümeden Toprak Mahsulleri Ofisi, piyasaya girmeli, fındık alımı yapmalıdır. Bizler, üreticinin anayasal meslek örgütü, temsilcisi olarak elimizi taşın altına koymaktan da hiçbir zaman kaçınmadık ve kaçınmayacağız. Tarladan sofraya yaşanan büyük fiyat farklılıklarının giderilmesinde, özellikle son günlerde yoğunlaşan çabaların, alınan tedbirlerin de farkındayız. Her zaman, ilgili bakanlıkların, kurum ve kuruluşların sorunların çözümüne yönelik her adımını sonuna kadar destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Kısa, orta ve uzun vadeli alınacak tedbirlerle bütün sorunlarımızın çözülebileceğine yürekten inanıyor, tüm taraf ve paydaşların aynı amaç doğrultusunda çalışmalarının önemine bir kez daha dikkati çekmek istiyorum.
Özellikle, yaptığımız çalışmalar dolayısıyla fiyat farklarının kamuoyunda yoğun şekilde gündeme gelmesi ve tartışılmasının, sorunların çözümü açısından bir dönüm noktası olacağına da inanıyorum."
Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2016, 00:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER