Google E-Tablolar Sheets Sabit Satır Yapmak

Daha önce buradaki yazımızda Microsoft Office Excel’in Crack yani ücretsiz halini kullanmak yerine tamamen ücretsiz ve yasal olan Google Drive içinde bulunan Google E-tablolar  yada Google Sheets başlıklı yazımıza bazı sorular geldi.

Aslında bu bizleri çok mutlu etti, çünkü en azından Microsoft office excel aramasıyla sitemize gelen birçok kişinin ilgisini çekmiş ve bu harika programı kullanmaya başlamışlar.

Şimdilik sorular tek tük tabi hatta bir tane 🙂 ama ilerde daha soru gelirse elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. Eğer bu konuda sorularınız olursa lütfen son derece açık hatta ekran görüntülerini çekerek yazabilirseniz çok sevinirim. Ben bilmiyorsam bile İngilizce içerikli sitelerden araştırma yaparım yine bulamazsam forumlara konuyu sorar bulmaya çalışırım.

Google e-tablolarda özellikle üst kısmında sabit bir satır yada hücre belirlemek istiyorsanız bu son derece kolay.

Resim 1’de yer aldığı gibi sayfanın üst kısmındaki başlık satırını sabitlemek istiyoruz. Öncelikle bilgisayarım tarayıcım ve Google e-tablolar İngilizce o yüzden kusura bakmayın. Aslında Türkçe yapmak kolay ancak onuda bir konuda anlatmaya çalışırım. Kusura bakmayın ben aynı zamanda şirket için çalıştığım ve e-tabloları kullandığım için Türkçe yapmak istemedim. Kusura bakmayın tekrar detaylıca anlatmaya çalışacağım.

Bunun için bu satırı seçtikten sonra aşağıdaki 2. resimde belirttiğim üzere ;

Üst menüden eğer İngilizce ise : View > Freeze > 1 Rows

Üst menüden eğer Türkçe ise : Görünüm > Dondur > 1 Satır

 

İşte bu kadar  arkadaşlar. Umarım herkes için faydalı bir içerik olur. Sorularınız olursa lütfen alt kısımdan yorum yazınız. İlerleyen zamanlarda bunun video kaydınıda yapıp youtube yükleyebilirim.

 

İyi günler herkese.

 

Bir cevap yazın