18 milyon öğrenci ilk yarıyı tamamladı

TÜRKİYE genelinde okul öncesi, ilk, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci, 2015-2016 Öğretim Yılı ilk yarısını tamamladı ve tatile girdi. 22 Ocak 2016'da başlayan yarı yıl tatili, 8 Şubat 2016 tarihinde sona erecek. Normalde şartlarda 5 Şubat'ta başlaması gereken ikinci eğitim-öğretim yılı hafta sonuna denk geldiği için 8 Şubat'ta başlayacak.

18 milyon öğrenci ilk yarıyı tamamladı
ORDU - Yurt genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen, Ordu'da ise 130 bin 542 öğrenci ve 8 bin 874 öğretmen için yarıyıl tatili bugünden itibaren başladı.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN 'UMUT' VEREN AÇIKLAMA

Ordu'da havaların yağışlı olması sebebiyle yarı törenleri yapılamadı, birçok okulda karneler sınıflarda öğrenci ve velilere sınıflarda teslim edildi. Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş, " 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını tamamlayarak sizlerle birlikte karne heyecanını yaşadığımız bu günde, notlarınız ne olursa olsun umudunuzu, cesaretinizi, inancınızı ve kendinize olan güveninizi diri tutarak iyi bir tatil geçirmenizi diliyorum" diye konuştu.

BAKAN AVCI: "ÇOCUKLAR ÖDEV YAPMAYACAKLAR"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise yarı yıl tatilinde İstanbul'daydı. Bakan Avcı, karne dağıtım törenine Beykoz'daki Güzelcehisar İlkokulu'nda katıldı. Yarı yıl tatilinde öğrencilere bol bol kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Bakan Avcı, "Daha önce açıkladığımız gibi çocuklarımız bu yarıyıl tatilinde ödev yapmayacaklar, istedikleri kitapları okuyacaklar. Tabii ki öğretmenlerimizin onlara tavsiye ettiği kitaplar vardır, onları okuyabilirler, okuyacaklar ama bu bir zorunluluk ve ödev psikolojisiyle yapılmayacak. Bu arada gezecekler, sinemaya, imkân olan yerlerde tiyatroya, maça gidecekler, kar yağdığı zaman kartopu oynayacaklar. İnşallah dinlenecekler, ikinci döneme dinlenmiş, okullarını, öğretmenlerini, arkadaşlarını özlemiş olarak okullarına dönecekler" diye konuştu.

BAKAN AVCI: "KARAMSARLIĞA GEREK YOK"

Bakan Avcı, velilere ise şu uyarılarda bulundu: "Bu karneler çocuklarımızın bu sömestrde çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme yapıyor, ama bu her şeyin sonu demek değil. Dolayısıyla bazı öğrencilerimizin karnelerinde velilerimizin veya kendilerinin beklemediği notlar olabilir, düşük bulabilirler, kendilerini biraz daha çalışmaya teşvik etmek için bu tür notlar verilmiş olabilir. Bu notlardan ötürü karamsarlığa kapılmaya gerek yok. Velilerimizin de bu tür düşük notları olduğu için öğrencilerimizi üzmemelerini, kırmamalarını, tam tersine onları teşvik, teselli karışımıyla ikinci yarıyıla hazırlamalarını bekliyoruz."

İKİNCİ DÖNEM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

22 Ocak 2016'da başlayan yarı yıl tatili, 8 Şubat 2016 tarihinde sona erecek. Normalde şartlarda 5 Şubat'ta başlaması gereken ikinci eğitim-öğretim yılı hafta sonuna denk geldiği için 8 Şubat'ta başlayacak. 
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 21:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER