İHA PKK'nın eline nasıl geçti?

ŞIRNAK'ın Silopi İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı kaldırıldıktan sonra güvenlik güçleri, PKK'nın terk ettiği bölgede arama çalışmaları yapmış ve terör örgütü PKK'ya ait sabit kanatlı İnsansız Hava Aracı ele geçirmişti. Günlerce konuşulan bu konuya Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş yanıt verdi. O insansız hava aracı terör örgütünün eline nasıl geçti? İşte yanıtı.

İHA PKK'nın eline nasıl geçti?
ORDU - Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde terör örgütü PKK'nın terk ettiği alanda güvenlik güçlerinin ele geçirdiği İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) teröristlerin eline nasıl geçtiği sorusunun yanıtı günlerdir bulunamadı. Merak edilen o sorunun yanıtı Başbakan Yanrdımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş verdi. Erol Küçükoğlu'nun sorusunu yanıtlayan Kurtulmuş, "Heronların, ya da PKK'nın eline verilen doçkaların, vekâlet savaşlarının bir parçası olduğu, bazı bölgesel ve küresel güçler tarafından bunların eline verildiği açıktır. Heralde Çarşamba pazarında bunlar satılıyor da, gidip PKK oradan aldı değil" yanıtını verdi.

İşte Kurtulmuş'un o çok kritik soru için yaptığı açıklama:

"Başka ülkelerden gelen silahlar, ya da bir takım malzemeler. Şu anda Suriye'de bir savaş devam ediyor. Bu savaş önce iç savaş olarak başladı, arkasından vekalet savaşlarına döndü. Yani bir takım ülkeler bölgesel güçlerini arttırmak ya da küresel denklemdeki etkilerini arttırmak için bir takım terör örgütlerini maşa olarak kullandılar. 2011'in Nisan ayından beri, hadi diyelim vekalet savaşları 2013'ten bu yana başladı. Şimdi öyle hale geldi ki, Suriye'de kasaba kasaba, şehir şehir bölünmüş bir Suriye'den bahsediyoruz ve herkesin arkasında bir takım destek veren dayıları var. Bu çok açık bir manzara. Buna vekalet savaşları diyorlar. Biz 5-6 sene evvel bunu söylüyorduk. Şimdi şu anda hiç unutmayın, muhtemelen bunların sonuçları da bulunabilir. Türkiye'deki bu patlamalar, İstanbul patlaması Suriye'deki vekalet savaşlarının bir yansıması olarak görmek lazım. Aynı şekilde PKK'nın falanca yerde kazdığı çukurların, falanca yere yerleştirdiği bombaların ya da kullandığı heronların, kullanmak üzere olduğu heronların, ya da PKK'nın eline verilen doçkaların, bunların da bu vekalet savaşlarının bir parçası olduğu, bazı bölgesel ve küresel güçler tarafından bunların eline verildiği açıktır. Heralde Çarşamba pazarında bunlar satılıyor da, gidip PKK oradan aldı değil. Bunlara birileri bu silahları veriyor, Türkiye karşıtı savaşsınlar, Türkiye'nin hızla gelişmiş olduğu bu gelişme,kalkınma yolunda hızını yavaşlatsın, ayağına çelme taksın ve Türkiye'nin önüne engeller çıkartılsın diye bunlar yapılıyor. Dolayısıyla mümkündür. Yani elimizde çok net, somut bir delil olmadan şudur diyemeyiz ama bir takım farklı ülkelerden, bir takım farklı güçlerden her türlü desteği almaları mümkündür." 
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2016, 01:24

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER