banner59

Ordu tarihine can veriyor!

ALTINORDU Belediyesi, Taşbaşı Mahallesi Menekşe Sokak'ta bulunan ve 19'uncu yüzyıl otantik mimarisinin hakim olduğu iki tarihi evi restore etmeye başladı.

Ordu tarihine can veriyor!
ORDU - Altınordu Belediyesi, bir yandan şehrin fiziki büyümesi ve gelişmesi adına önemli projeleri hayata geçirmeye gayret ederken, diğer yandan tarihi ve kültürel zenginlikleri de gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, beraberindeki başkan yardımcıları Aydın Şaşmaz ve Fatih Evli ile yürütülen restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

TEKİNTAŞ: "TARİHİ DOKUYU ORTAYA ÇIKARTMAK ZORUNDAYIZ"

İncelemelerin ardından değerlendirmede bulunan Başkan Tekintaş, Ordu'nun tarihi dokusunu ortaya çıkartmak zorunda olduklarını söyledi. Mevcut tarihi dokuyu ortaya çıkartmak için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Başkan Tekintaş, "Bizim için çok önemli gördüğümüz bir projenin inceleme ve değerlendirmesini yapıyoruz. Taşbaşı Mahallesi'nde tarihi Ordu evlerinin kurulduğu, Ordu'nun tarihinin ortaya çıkartıldığı özel bir mekandayız. Mevcut tarihi dokuyu ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Bu parsel üzerindeki tüm çalışmalar bizim gelecek neslimize verebileceğimiz en önemli miraslardan bir tanesidir. Bugüne kadar menekşe sokakta yirmiye yakın binamız korundu. Aslında koruyacak çok binamız var. Bulunduğumuz alanda tüm parsellerde yerleşim sağlanmış, Ordu evleri burada çok güzel korunmuş maalesef bizde zaman içerisinde kendi yaptığımız yanlışlarla deniz ile bağımızı kesmişiz ama bugün mevcudu korumak gibi bir görevimiz var. Bunu icra etmeye çalışıyoruz. Ordu'nun tarihi dokusunu bir kez daha ortaya çıkartmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Hep 'Safranbolu' diyoruz ama bizim daha fazla değerlerimiz var. Bunu biraz kendi gözümüzle görüp başkasına anlatacak çalışmalar yapmamışız. Şimdi bu değerleri ortaya çıkartmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 13:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER