İstanbul Baraj Doluluk Oranları

İstanbul Baraj Doluluk Oranları

Aslında son 10 yılın en büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan küresel ısınma ve bunun sonuçlarıyken korona süreciyle birlikte ne yazık ki bu unutuldu. Aslında Corona sürecinin başında uçuşların durması, sokağa çıkma yasakları ve fabrikaların durmasıyla birlikte hava o kadar güzel açılmıştı ki İstanbul’dan Bursa’da bulunan Uludağ görülebilir hale gelmişti.

Şaka gibi, biri deseki İstanbul’dan bakınca Uludağ’ı görebileceksiniz deseniz kimse inanmazdı. Yüzlerce kilometre olan Uludağ’ı görmek imkansız derdik. Çünkü hava kirliliğine o kadar alışmışızki bize hayal gibi geliyordu.

Şimdi bir diğer hayal gibi konuya gelirsek susuzluk tehlikesi, kuraklık, su kıtlığı artık ne derseniz. Gerçekten buda hayal gibi gelirken şimdi tam karşımızda duruyor. Ülkemizin en büyük şehri İstanbul’da sadece ama sadece 20 günlük su kalmışken Allah’ın yardımıyla bir anda yağmurlar başladı ve derin bir nefes aldık. Ama düşündüğümüz zaman Ocak ayında yağan yağmura ve bunu bizden su kıtlığından kurtarmasına seviniyoruz. Bir diğer şaka gibi olay, çünkü şu anda kar yağması ve baraj sularını destekleyenin kar suları olması gerekirken.

Artık lütfen suyumuzu dikkatli harcayalım, çünkü bu koronadan daha tehlikeli bir durum. Sonuçta koronadan maske takarak, mesafeli durarak yada evde kalıp kendimizi koruyabiliyoruz ancak susuzluktan kendimizi asla koruyamayız. Küresel ısınmanın etkilerindense asla koruyamayız.

 

İstanbul’daki barajların doluluk oranı

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bir sayfa açmış. Site burada https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/baraj-doluluk

Bu siteyi mutlaka takip edin ve günden güne nasıl susuz kaldığımızı lütfen izleyin. Ve lütfen artık su kullanımı konusunda daha dikkatli olalım.  Başta barajların doluluk oranlarını halka bildiren bu siteyi açan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Ekrem İmamoğlu’na tavsiyem İstanbul içindeki parklardaki suları villaların içindeki yüzme havuzlarını kapatsınlar. Bunlar ciddi su tüketimine sebep olan alanlar çünkü.

Küresel ısınmaya gelince lütfen artık bu betonlaşmadan vazgeçelim ve çevremizi olabildiğince yeşillendirelim. Bu neden önemli biliyor musunuz? İnsanlar artık koronavirüs yüzünden toplu taşıma araçları yerine kişisel arabaları tercih ediyor. Artık araba kullanımı o kadar arttıki bir anda koronanın doğaya sağladığı avantaj bir anda tersine döndü. Lütfen ihtiyaç olmadıkça doğaya deli gibi karbon salan araçları kullanmayınız. Eğer ihtiyacınız yoksa evinizde kalınız ve yakın mesafedeki yerlere gitmek için mutlaka bisiklet kullanınız.

Bu konuda anadoluda yaşanan özellikle tarımsal alanlardaki kuraklığı en iyi anlatan Elazığ sitesi  https://gakkos.org sitesinide incelmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın