MacOS – Macbook ekran kaydı nasıl yapılır ?

MacOs işletim sisteminde yada internette daha çok aratılan ve öyle kullanımının yaygın olduğunu düşündüğüm şekliyle Macbook bilgisayarlarda hiçbir program kullanmadan ekran görüntüsü veya video olarak ekran kaydını alabilirsiniz.

Aslında birçok kişi ekran görüntüsünü almayı biliyor.

Macbook’ta Ekranın Tamamının Resmini Çekme

Shift + CMD “Command”+ 3 Tuşlarına aynı anda basarak ekranın tamamının resmini çekebilirsiniz.

Macbook’ta Ekranın Seçili Kısmının Resmini Çekme

Shift + CMD “Command”+ 4 tuşlarına aynı anda basarak ise ekranın seçtiğimiz kısmının görüntüsünü alabiliriz. Bunun için tuşlara bastıktan sonra ekranda bir seçici gözükecektir, seçilen yanı macbookta kayıt edilecek alan daha koyu bir renk alacaktır. Mouse bıraktığımızada ise bu alanın ekran görüntüsü çekilmiş olacaktır.

Macbook’ta Ekranın Video Kaydı

Shift + CMD “Command”+ 5 tuşlarına aynı anda basarak ise ekranda yaptığınız işlerimlerin tamamının video kaydını alabilirsiniz. MacOS’larda ekran resmini almak birçok kişi tarafından bilinmektedir. Ancak video kayıt almak daha az bilinen bir durumdur.

Macbook Ekran Resmi Kayıt Dosyasını Değiştirme

Ekran resmini yada ekran kaydının yerini değiştirmek yada nereye kaydedildiğini bulmak için Shift + CMD “Command”+ 5 tuşlarına bastıktan sonra alt kısımda Options yada seçenekler kısmı çıkacaktır. Buradan aşağıda gördüğünüz gibi en üst kısımdan dosya konumunu değiştirmek mümkün olacaktır.  Ekran resminide aşağıya ekliyorum. 🙂

 

 

Bir cevap yazın