Fındık fiyatları TBMM gündemine girdi

FINDIK fiyatlarında yaşanan sorunlar TBMM gündemine taşındı. MHP 21.Dönem Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ve MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, birlikte hazırladıkları yazılı soru önergesini Yönter'in imzasıyla Meclis Başkanlığı'na gönderdi.

Fındık fiyatları TBMM gündemine girdi
ORDU - Aslen Afyonkarahisarlı olan MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yazılı olarak cevaplaması isteğiyle fındık fiyatlarında yaşanan sorunları Meclis gündemine taşıdı.

TBMM Başkanlığı'na verilen MHP'li Yönter'in yazılı soru önergesi şöyle:

"21.Dönem Ordu Milletvekili Sayın Cemal Enginyurt'un yoğun girişim ve çalışmaları sonucunda fındıkla ilgili üreticilerimizin yaşadığı mağduriyet gün yüzüne çıkmıştır. 8 milyon insanımızın geçim kapısı fındıkta rekoltenin yüksek olması bahane edilerek TMO 10 lira alım fiyatı belirlemiştir. Fındığın kg maliyetinin 10 liranın üzerinde olduğu da bir gerçektir. Fındığa maliyetinin çok altında 10 lira fiyat belirleyen TMO'nun randevu talebinde bulunan üreticilere ekim ayının ortasına gün vermesi, piyasada sıcak para sirkülasyonu da olmadığı için fındığın serbest piyasada 8 liraya kadar düşmesine neden olmuştur. Fındık üreticilerimizin tüccara, esnafa borcu bulunmaktadır. Üreticilerimizin çoğu elindeki fındığı borcu olması nedeniyle en yakın zamanda satması gerekmekte, ancak alım konusunda TMO ekim ayına randevu vermektedir. Okullar açılmış, çoğu başka şehirlerde yaşayan fındık üreticilerimiz fındıklarını satıp, borçlarını ödeyip, yaşadıkları şehirlere dönmeleri gerekmektedir. Fındık üreticilerimiz mağdur ve sıkıntılı durumdadır. Serbest piyasada oluşan fiyatın 8 lira olması da fındık üreticilerimizin mağduriyetini daha da artırmaktadır. Konu ile ilgili kamuoyuna yapılan açıklamalarda ise fındık üreticilerimize telaş edilmemesi, sabırlı olunması gerektiği, üreticilerin yanında olunacağı, hiç kimsenin zarar ettirilmeyeceği, bütün isteklerin yerine getirileceği ifade edilmektedir. Bu kapsamda;

1) TMO'nun randevu talebinde bulunan üreticilere etik ayının ortasına gün vermesi, fındığın serbest piyasada 8 liraya kadar düşmesine ve üreticilerimizin zarar etmesine neden olmuştur. Fındığın serbest piyasada fiyatının artması için TMO, 10 lira belirlediği fındık fiyatını revize edecek midir?

2) Tıpkı çayda, üzümde, buğdayda olduğu gibi fındıkta da taban fiyat açıklayarak 8 milyon fındık üreticisinin rahatlatılması düşünülmekte midir?

3) Belirlediği fiyat fındığın maliyetinin altında olmasına rağmen TMO'nun yeteri kadar fındık alımı yapmayıp, üreticiye sahip çıkmamasının sebebi nedir?

4) Fındık üreticilerimizin yaşadıkları mağduriyet ortadayken fındığını bir an önce satması gerekirken, telaş edilmemesi sabırlı olunması gerektiği, hiç kimsenin mağdur edilmeyeceği ifade edilmektedir. Fındık üreticileri mağdur olmamaları için ne zamana kadar sabredeceklerdir?

Gıda Tarım ve Hayvacılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim.
Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2017, 15:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER