Hangi bakan eski Ordu kaymakamıydı?

64.Hükümet'te İçişleri Bakanı olarak görev yapan Efkan Ala'nın geçmişte Ordu'daki kaymakam olarak görev yaptığını biliyor muydunuz? Aslen 1965 Erzurum Oltu doğumlu olan İçişleri Bakanı Efkan Ala, son olarak Tunceli Vali Yardımcısı olarak görev almış, ondan önce de 2 yıl Ordu'da kaymakam olarak görev yapmıştı. Peki hangi ilçe?

Hangi bakan eski Ordu kaymakamıydı?
ORDU - 1 Kasım 2015 Erken Genel Seçimleri'nin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kabinede İçişleri Bakanı olarak görevlendirilen Efkan Ala'nın, 2 yıl süreyle Ordu'da kaymakamlık yaptı. 

1965 yılında Erzurum'un Oltu İlçesinde doğan Ala, ilköğrenimini Oltu İlçesine bağlı Çanakpınar Köyü'nde, ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimine başladı ve buradan 1987 yılında mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İktisat alanında yüksek lisans yaptı. 1988 yılında Sakarya Valiliği'nde kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bolu'nun Gölyaka ve Isparta'nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere'de eğitim gördü. 

"KABATAŞ ESKİ KAYMAKAMI'YDI"

1991 yılında Trabzon'un Dernekpazarı İlçesi'ne Kaymakam olarak atandı. Daha sonra, ikişer yıl süre ile Ordu'nun Kabataş İlçesi Kaymakamlığı ve Tunceli Vali Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 1999 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü olarak atandı ve sonrasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2001-2003 yılları arasında Turizm Bakanlığı'nda Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundu. 30 Ocak 2003 tarihinde Batman Valisi olarak atandı. 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valisi olarak atandı. 8 Eylül 2007 tarihinde atandığı Başbakanlık Müsteşarlığı görevini 25 Aralık 2013 tarihine kadar yürüttü. 61. ve 62. Türkiye Hükümetlerinde Milletvekili olmamasına rağmen, dışarıdan atama yolu ile İçişleri bakanı oldu. TBMM 25. dönemde Erzurum ve 26. dönemde Bursa milletvekili seçildi. 64. Hükümet'te İçişleri Bakanı olarak görev almıştır. Evli ve iki çocuk babası olan Efkan Ala iyi derecede İngilizce bilmektedir. 
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2016, 23:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER