Hendek kazmak verilen oylara ihanettir!

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İstanbul'da İnternet Medyası Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık ve Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde teröristlere yardım ve yataklık yapan, hendek kazan belediye başkanlarına sert tepki gösterdi, "Hiçbir yerel yönetimin hendek kazmak gibi bir görevi yok. Tam tersine, milletin kendisine verdikleri oylara ihanet etmektir" dedi.

Hendek kazmak verilen oylara ihanettir!
İSTANBUL - İnternet Medyası Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hadi Özışık ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul eden Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş,basın mensuplarının da sorularını yanıtları.

Türkiye'nin ön önemli gündeminin terör olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Hendek siyaseti konuşuluyor" dedi.

Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle:

"Medyada birinci şart, medyanın özgür olması. Siyasetin de birinci şartı siyasetin özgür olması ama siyasetin özgür olması demek milletin oylarıyla seçilmiş yerel yöneticilerin milletler aleyhine hendekler kazmasına cevaz vermek demek değildir. Bu insanlar belediye başkanı olsunlar, milletvekili olsunlar. Milletin oylarıyla geldiler. Siyasi temsil itibarı ile gerçekten önemli bir fonksiyon icra ediyorlar. Yöresindeki halkın oylarıyla belediye başkanı seçiliyorlar. Vazifeleri halka hizmet götürmek. Hangi ilçedeyse, hangi ildeyse oradaki yerel yönetimlerin yapması gereken işler neyse onları yapmalıdır. Hiçbir yerel yönetimin hendek kazmak gibi bir görevi yok. Hiçbir yerel yönetimin hendek kazanlara destek vererek, o hendeklerin içerisine mayınlar döşemesi gibi bir görevi yok. Bunlar tam tersine, milletin kendisine verdikleri oylara ihanet etmektir."

"MİLLETİN GÖRMESİ LAZIM"

"Bu belediye başkanlarını oylarıyla seçerek oraya getirenler, hiçbir şekilde bunları yapsın diye oy vermedi. Yollarım yapılsın, belediye hizmetleri yapılsın. Belediye bana daha yakın hizmet getirsin diye ol verdi ve insanlar oy verirken şevkle oy verdiler. Önce kendi seçmenlerinin beklentisi bu değildir. Arkasından, bu hiçbir demokraside hak olamaz. Bütün demokratik seçilmiş kuruluşlar, ister yerel yönetimler olsun, ister merkezi yönetimler olsun birinci şartı kendilerini kısıtlayan yasalar çerçevesinde millete hizmet etmektir. Bunu yapmayıp da eğer birileri hendek kazıp, o hendeklerin içerisine mayınların, bombaların, tuzakların yerleştirilmesine müsade ediyorlarsa, bu asla demokratik hak değildir. Asla demokratik özgürlük olarak kabul edilemez. Dolayısıyla bunlarla ilgili ortaya çıkan sonuçlara göre gerekli adımlar atılır, gerekli tedbirler alınır ve bunun bir demokratik hak olmadığı, tam tersine demokrasiyi sabote eden bir eylemler bütünün parçası olduğunu da milletimizin görmesi lazım."

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TEMİZLENMESİ ŞART"

"Şu andaki terör ortamının arızi bir ortam olduğu kanaatindeyiz. Bu sürecin devam etmesini asla istemeyiz ama kusura bakmasın terör örgütü de, millete karşı bu ihanet eylemlerini sürdürürken bunlara da devlet olarak, ülkeyi yöneten sorumluluk sahibi insanlar olarak seyirci kalamayız. Dolayısıyla Türkiye'de terör örgütünün artık bütünüyle, Türkiye'nin her şehrinden, her ilçesinden, her noktasından temizlenmesi, Türkiye'nin selameti, huzuru, barışı için şarttır. Öncelikli olarak bunun sağlanmasını elbirliğiyle inşallah temin edeceğiz. Güvenlik kuvvetlerimiz, büyük bir koordinasyon içerisinde bunu sürdürüyor ama Türkiye'de bu sorunun çözülmesi sadece güvenlik tedbirleriyle ele alınacak bir iş değildir. Bunun da bilinmesi lazım. Bunun için de, bu ülkede barış nasıl sağlanır, bu ülkede kardeşlik kıyamete kadar nasıl sürdürülür bununla ilgili kimin, hangi sözü varsa bir cümle söyleyecek sözü olan kim varsa, herkesin sözünü dinlemeye, herkesin bu memlekette esenliğin, barışın, kardeşliğin sağlanması için ortaya koyacakları perspektifi dinlemeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Ve inşallah bütün toplumsal kesimlerde, siyasi kanaatleri farklı olabilir, olaylara bakışları farklı olabilir ama bütün toplumsal kesimlerin Türkiye'de bundan sonra milli birlik ve kardeşliğin sağlanması için katkı sunmaya davet ediyoruz. Bu çerçevede oluşacak olan bütün gruplarla, sözü olan herkesle sivil toplum kuruluşlarıyla, üniversitelerle, araştırma merkezleriyle, herkesle görüşmeye, bu anlamda Türkiye'nin birlik ve kardeşliği sağlayacak perspektifi daha da çoğaltmaya kararlı olduğumuzu ifade etmek isterim." 
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2016, 02:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER