İşte 64.Hükümet!

ANKARA'da uzun zamandır beklenen yeni kabine Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 64.Hükümet'te Ordu Milletvekili Prof.Dr.Numan Kurtulmuş, yeniden Başbakan Yardımcısı olarak yeni kabinede görev aldı.

İşte 64.Hükümet!
ANKARA - Cumhurbaşkanı Erdoğan'da görüştükten sonra Çankaya Köşkü'nde basın toplantısı düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, kameraların karşısına geçerek yeni kabineyi açıkladı. Açıklama öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu Bakanlar Kurulu, Türkiye'yi önümüzdeki dört yıl içinde yeni bir ufka taşıma misyonu üstlenmiş bulunmaktadır. Ağır bir sorumluluktur ancak arkasında yüzde 85'lik katılımla sağlanmış bir seçim zaferi, önünde de 2023'e yürüyen bir ufuk vardır. Önümüzdeki 4 yıl içinde milletimize söz verdiğimiz her konuda gerekli her adımı atacağız" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde 64. Cumhuriyet Hükümeti'nin Bakanlar Kurulu listesini açıkladı. Türkiye'nin 1 Kasım seçimlerinde dünyaya örnek teşkil edecek büyük katılımla güçlü bir demokrasi ülkesi olduğunu bir kez daha gösterdiğini dile getiren Davutoğlu, "Seçimlerimiz barış içinde ve yüksek katılım anlamında da tam bir demokratik olgunlukla geçmiştir. Ben her şeyden önce bu yüksek katılımı sağlayan aziz milletimize şükranlarımı bir kez daha ifade etmek istiyorum" diye konuştu. "Dünyada bugün çok az ülkede görülebilecek bir tabloyla karşı karşıyayız" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Yüzde 85'i aşan bir katılım, yüzde 95'i aşan bir temsil kabiliyetini haiz bir Meclis tablosu oluştu. Bu gerçekten herhalde yakın dönem, hatta daha önceki dönemlerle de kıyas edildiğinde Avrupa'da ve dünyada görülebilecek bir tablo değildir. Her şeyden önce bir kez daha bu seçimlerin ülkemize, milletimize ve bütün siyasi partilere hayırlı olmasını diliyorum."

TBMM Başkanlık seçiminin demokratik usuller ve yerleşik demokratik kurallar içinde gerçekleştiğini ve İsmail Kahraman'ın Meclis Başkanı seçildiğini hatırlatan Davutoğlu, Kahraman'ı tebrik etti.

"SİVİL ANAYASA İÇİN ÇALIŞMALAR YÜRÜTECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini hükümeti kurmakla görevlendirmesi sonrasında parti kurulları ile gerekli istişareler neticesinde Bakanlar Kurulu listesini Erdoğan'a sunduğunu aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bu Bakanlar Kurulu, Türkiye'yi önümüzdeki dört yıl içinde yeni bir ufka taşıma misyonu üstlenmiş bulunmaktadır. Ağır bir sorumluluktur ancak arkasında yüzde 85'lik katılımla sağlanmış bir seçim zaferi vardır, önünde de 2023'e yürüyen bir ufuk vardır. Önümüzdeki 4 yıl içinde milletimize söz verdiğimiz her konuda gerekli her adımı atacağız, yapısal reformlar gerçekleştireceğiz, inşallah anayasa, sivil bir anayasa için çalışmalar yürüteceğiz, yapısal reformları ve ayrıca milletimize vaat ettiğimiz bütün hususları gerçekleştireceğiz. Ben bir kez daha şimdiden, 64. Hükümet'in Başbakanı olarak milletimizin huzurunda verdiğimiz her sözü yerine getireceğimize dair teminatımı ifade etmek isterim."

64. HÜKÜMET'İN ÜÇ MİSYONU

Başbakan Davutoğlu, kurulan 64. Hükümet'in üç misyonunu şöyle açıkladı:

"Bu hükümetin birinci misyonu milletimizi temsil etmektir, ikinci misyonu milletimize hizmet etmektir, üçüncü misyonu ülkeyi gelecek nesillere taşımak, insan haklarına, insan onuruna yakışan demokratik olgunluk anlamında da dünyaya örnek olan muasır medeniyetler seviyesini aşmış bir ülke, yeni bir Türkiye gerçekleştirmektir. Bütün bakanlarımız yoğun bir çalışma temposu içinde olacaktır."

Hükümet kurma çalışmaları esnasında AK Parti Grubu'nun ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha müşahede ettiğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Güç sadece sayısal güç değildir, aynı zamanda nitelik gücüdür. Dolayısıyla bir hafta içinde zihnimde defaatle Bakanlar Kurulu ismi dolaştığında her bir bakanlık için en az üç dört ismin, bazen beş ismin zihnimizin kulvarları içinde dolaştığını ifade etmek isterim. Bu Bakanlar Kurulu listemiz dışında da AK Parti Grubu'ndan en az bunun kadar nitelikli üç-dört kabine çıkarabilirdik. Bunu şunun için zikrediyorum ki bu Bakanlar Kurulu listemiz AK Parti'de, partimizde, parti grubumuzda bugünkü şartlar itibariyle tabi ki bölgesel temsil, illerin temsili, birçok hususu da göz önüne alarak gerçekleştirdiğimiz bir listedir. Tecrübe aktarma anlamında tecrübeli bakanlarımız, yeni görev üstlenecek bakanlarımızla birlikte bir harman oluşturmaya gayret ettik. Türkiye'yi bütünüyle yansıttı. Bölgesel anlamda, tecrübe birikimi ve yeni isimler anlamında kuvvetli, iyi bir harman oluştuğu kanaatindeyim."

Bakanlara Kurulunun misyonunun, Hazreti Mevlana'nın deyimiyle, "Bu topraklara sevgi tohumu ekmek" olduğunu belirten Davutoğlu, "Bütün bakanlarımızdan ilk Bakanlar Kurulunda isteyeceğim, talep edeceğim en temel husus; vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım gözetmeden, bize oy vermiş-vermemiş ayırımını zinhar zihnimizden geçirmeden, bütün vatandaşlarımıza hizmet etmek, tam bir şeffaflık içinde, demokratik hesap verebilirlik çerçevesinde, her türlü hesaba açık bir şekilde, milletin hizmet kervanına katılmaktır. Bu konuda elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Bu, bütün milletimize taahhüdümüzdür" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, konuşmasının ardından 64. Hükümet'in üyelerini açıkladı.  Başbakan Davutoğlu'nun başbakanlığında kurulan Bakanlar Kurulu, şu isimlerden oluştu:

Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu Başbakan, 
Ordu Milletvekili Numan Kurtulmuş Başbakan Yardımcısı, 
Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek Başbakan Yardımcısı, 
Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcısı, 
Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş Başbakan Yardımcısı, 
Mersin Milletvekili Lütfi Elvan Başbakan Yardımcısı, 
Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ Adalet Bakanı, 
Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, 
İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır Avrupa Birliği Bakanı, 
Kocaeli Milletvekili Fikri Işık Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, 
Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 
Adana Milletvekili Fatmagül Demet Sarı Çevre ve Şehircilik Bakanı, 
Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı, 
Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş Ekonomi Bakanı, 
İstanbul Milletvekili Berat Albayrak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, 
Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç Gençlik ve Spor Bakanı, 
Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 
Malatya Milletvekili Bülent Tüfekçi Gümrük ve Ticaret Bakanı, 
Bursa Milletvekili Efkan Ala İçişleri Bakanı, 
Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz Kalkınma Bakanı, 
Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal Kültür ve Turizm Bakanı, 
Bayburt Milletvekili Naci Ağbal Maliye Bakanı, 
Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanı, 
Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz Milli Savunma Bakanı, 
Afyonkarahisar Milletvekili Veyseyl Eroğlu Orman ve Su İşleri Bakanı, 
Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu Sağlık Bakanı, 
İzmir Milletvekili Binali Yıldırım Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu.
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 11:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER