Kurtulmuş'tan HDP'lilere tarihi ayar!

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada HDP'lilere tarihi bir ayar verdi, "Parlamento içerisinde hangi fikri demokratik yollarla dile getireceklerse buyursunlar dile getirsinler, ama parlamento dışında Türkiye'nin birlik ve dirliğini bozmak, Türkiye'nin parçalanma süreci içerisine doğru sürüklenmesini sağlayacak sözlerden, eylemlerden ve işlerden kaçınmalıdırlar" dedi.

Kurtulmuş'tan HDP'lilere tarihi ayar!
ANKARA - Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, özellikle HDP'lilerin son günlerde yaptığı açıklamalar üzerine gazetecilere açıklamalarda bulundu, tarihi bir ayar verdi.

İşte o açıklamalar:

"Parti kapatmaların, Türkiye'nin siyasetine en ufak bir katkı sağlamadığını görmüş olduk geçtiğimiz dönemdeki uygulamalarla. Aynı şekilde milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının da, çok monuç alıcı bir mahiyette olmadığını da müşahade ettik. Burada bizim başından ısrarla söylediğimiz ve HDP'ye dostça tavsiye ettiğimiz husus şudur. Türkiye'de terörün sona erdirilmesi, Türkiye'deki bütün yurttaşlarımızın eşit ve özgür yurttaş olma temelinde sorunlarının çözülebilmesi için en büyük sorumluluk HDP'nin üstüne düşüyor. Demokrasinin dilini kullanması, demokrasinin yöntemlerini kullanması, öncelikli olarak kendilerine oy veren ve bu oyları verirken de bize barışı getirirlermi ümidiyle oy veren kitlenin de, taleplerini göz önünde bulundurması gerekiyor. Yani HDP'ye oy veren yurttaşlarımız da olmak üzere Türkiye'de vatandaşlarımız terörü desteklesinler diye kimseye oy vermedi. Terör örgütüne arka çıksınlar diye kimseye oy vermedi. Kimseye demokratik yolların dışında bir siyasi mücadele yolu arasınlar ve bu yol üzerinden siyaset geliştirsinler diye oy vermedi. Dolayısıyla öncelikli olarak büyük sorumluluk HDP'nin üzerine düşüyor." 

"TÜRKİYE'NİN BİRLİĞİNİ VE DİRLİĞİNİ BOZMAYIN" UYARISI!

HDP'de siyaset yapanlar, barışın diliyle konuşmaya, Türkiye'de demokratik kurum ve kuralların işletilmesine  azami gayret sarfetmeye gayret etmelidirler. Böylece zaten parlamentodalar, parlamento içerisinde hangi fikri demokratik yollarla dile getireceklerse buyursunlar dile getirsinler. Ama parlamento dışında, demokrasi dışında yollarla, Türkiye'nin birlik ve dirliğini bozmak, Türkiye'nin parçalanma süreci içerisine doğru sürüklenmesini sağlayacak sözlerden, eylemlerden ve işlerden kaçınmalıdırlar. Bunu bir tavsiye olarak sürekli tekrarlıyoruz. Umulur ki, fayda eder. Bunu söylerken de söylediğimiz şey şu:  Türkiye bütün gelişmelerini, demokrasisini geliştirdiği süreçlerde sağlamıştır. Türkiye hiçbir zaman antidemokratik ortamların varolduğu dönemlerde ne ekonomik olarak, ne sosyal olarak ileri gitmedi. Eğer HDP kendisine oy veren insanların, hakkını hukukunu koruduğu iddiasındaysa, öncelikle bu demokrasi süreçlerine demokratik teamüllere uyarak katkı sunmalıdırlar." 

"İLLEGAL UNSURLARI MEŞRU HALE GETİRMEYE ÇALIŞMAK"

"Aksi takdirde hendek siyasetinin yanında durarak, hendek siyasetine destek vererek, hendek siyasetini ortaya koyan illegal unsurları meşru hale getirmeye çalışarak Türkiye'de siyaset yapılamaz. Onun için biz prensip itibarıyla parti kapatmalarında, milletvekillerinin milletvekilliklerinin düşürülmesine de karşı olduğumuzu her platformda ifade ediyoruz. Ama biz bu sorumluluğumuzu yerine getirirken, heralde HDP'nin de üzerine düşüni yerine getirmek çok temel bir borçtur. Bu borcun, bu ödevin HDP'liler tarafından da yerine getirilmesini bekliyoruz."  
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 17:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER