Terörün hedefi istikrarsızlaştırmak!

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, TRT Haber'de katıldığı 'Haber Odası' programında gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Yaşanan terör saldırılarıyla ilgili konuşan Kurtulmuş, "Terörün hedefi istikrarsızlaştırmak. Terör örgütleri üzerinden kim bunları kullanıyorsa başka bir ülkeye had bildirmek, o ülkede istediği siyasi bir takım amaçları elde etmeye çalışmak" diye konuştu.

Terörün hedefi istikrarsızlaştırmak!
ANKARA - Ankara'nın sembol mekanlarından birisi olan Ankara Palas'tan yayınlanan TRT Haber'deki 'Haber Odası'nın konuğu Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş oldu. 

Özellikle son günlerde küresel ölçekte kanlı yüzünü göstermeye başlayan terörü ve Avrupa'nın başkenti Brüksel'deki saldırıları konuştu. Terörist saldırıların Brüksel'de yaşanması nedeniyle tepkili olan bazı kesimlere yanıt veren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Öncelikle böyle bir refleksi doğru karşılamadığımız belirtmek isterim. Ölenlerin hepsi insandır, hepsi candır. Dolayısıyla ölenler için hepimiz büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Terör özellikle uluslararası bir network olarak geldiği noktayı görmek bakımından bugün fevkalade önemli bir tehlike sinyali Brüksel'de vermiştir. Yani özellikle son yıllarda devam eden vekalet savaşlarına dönmüş olan bu terör meselesi şunu bize gösteriyor. Terör örgütleri çok ciddi şekilde palazlanmış durumda. Terör örgütleri dünyadaki bu siyasi istikrarsızlık, işgaller, baskılar, zulümler, iç savaşlar, çatışmalar, despot rejimlerin halklarına yüklemiş olduğu o baskılar bunların hepsi terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürdü." dedi.

"YARIM LOKMA EKMEĞİ OLMAYAN BOMBAYI NEREDEN BULUYOR"

Özellikle terör örgütlerine sağlanan lojistik ve ikmal desteklerinin nereden verildiğinin sorgulanması gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, "Yıllardır söylediğimiz birşey var. Yani yolda yürümesini bilmeyen, elinde yarım bardak temiz suyu olmayan, yarım lokma ekmeği olmayan bu insanların eline bu kadar büyük ölüm silahlarını kim veriyor? Bu bombaları bunlar nereden buluyor? Bu lojistik destekleri nasıl sağlıyorlar? Bu kadar büyük bir istihbaratı nasıl elde ediyorlar?" diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yani nihayetinde Brüksel'de herhalde Avrupa'nın başkenti ve çok iyi korunan bir şehir. Çok iyi korunan yerlerinden birisi havaalanı ve metrosu. Burada eğer Belçika istihbaratından daha yukarıda bir bombalama faaliyeti oluyorsa bunun bir tane anlamı var. Bu örgütün istihbaratı Belçika Hükümeti'nin istihbaratından daha fazla. Aynı şeyi Fransa için söyleyebiliriz. Aynı şeyi Londra Metrosu'ndaki bombalamalar için söyleyebiliriz. Aynı şeyi İstanbul, Ankara saldırıları için söyleyebiliriz. O zaman ortaya çok net bir soru çıkıyor. Kim bunlara bu istihbarat desteğini veriyor? Kim bunlara bu lojistik destekleri veriyor? Kim bunlara bu silah desteklerini veriyor? Bu adamlar bu bombalara nereden sağlıyorlar? Bütün bunları ortaya koyduğunuz zaman bütün dünyanın, doğunun, batının bütün ülkelerin üzerkinde durması gereken çok hassas bir noktaya geldik. Terör örgütlerini palazlandırarak onlar üzerinde dünyada küresel bir mücadele vererek kendi güçlerini arttırmaya kimse kalkmasın. Dolayısıyla bumerang gibi dönüyor, onları da vuruyor. Dolayısıyla Belçika saldırısı bir kez daha Fransa'da bunu yaşadık. İstanbul'da, Ankara'da, Suruç'ta bombalar patladığı zaman batı kamuoyu, dünya kamuoyu bundan çok etkilenmiyor belki ama şimdi çok sarsıcı, herkese uyanın artık, yeter artık diyebileceğimiz bir noktada uyaran fevkalade alarm veren ciddi bir saldırıyla karşı karşıyayız. Herkesin oturup başını iki elinin arasına alıp düşünmesi lazım. Ne yapıyoruz? Nereye gidiyoruz? Bu terör örgütleri bu ortamı nereden buldu? Terör örgütlerini palazlandıracak bir cennet haline kim getirdi? Bu soruların cevaplarını bulup dünyaya öyle amasız, fakatsız herhangi bir şekilde siyasete ihtiyaç duymadan bütün terör örgütlerine karşı yek vücut olarak mücadele etmesi lazım."

"TERÖRÜN HEDEFİ İSTİKRARSIZLAŞTIRMAK"

Türkiye'de ve dünyada yaşanan ülkelerdeki terörist saldırıların tek amacının istikrarsızlaştırmak olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Terörün hedefi istikrarsızlaştırmak, terör örgütleri üzerinden kim bunları kullanıyorsa başka bir ülkeye had bildirmek, o ülkede istediği siyasi birtakım amaçları elde etmeye çalışmak ve nihayetinde Fransa'da, Belçika'da bile demokrasinin belli kısıtlar altına alınması söz konusu oluyorsa bu terör saldırısıyla birlikte de demokratik standartları birkaç tık aşağıya çekmek için terör örgütlerinin gayret ettiği anlaşılıyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 22:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER