VPN Nedir, Ne İşe Yarar

İngilizce VPNVirtual private network” demektir, Türkçe olarak Sanal Özel Ağ olarak çevirebiliriz.Kısaca bağlantınızı şifreleyerek farklı bir lokasyondan bağlantı yapmanızı sağlar. Bir başka yazımız olan : 2020 en hızlı ve güvenli VPN servisleri  okuyarak eğer VPN kullanacaksanız internet dünyasında gücünüzü arttırabilirsiniz.

Başlıca kullanım amaçları arasında erişim engelini kaldırma, internet bağlantısını şifreleme, internet konumunuzu değiştirme gibi sebepler olan VPN yazılımları özellikle İran, Türkiye, Suudi Arabistan ve Çin gibi internet konusunda katı kuralları bulunan ülkelerde son yıllarda çok kullanılmaktadır.

Güvenilir ve iyi VPN servisleri size farklı bir IP üzerinden bağlanmanızı sağlarken aynı zamanda bu ağ ile aranızdaki veri alışverişini ve bu ağdan yaptığınız ziyaretleride şifreler. Bu sayede aynı zamanda yasaklı sitelere erişebildiğiniz gibi buralardaki ziyaretlerinize ait bütün trafikte şifrelenmiş olur.

Şu anda birçok VPN servisi denemeniz için 7 güne kadar kısıtlı lokasyonlar üzerinden deneme hizmeti sunmaktadır. Size tavsiyemiz hangi VPN servisini satın alırsanız alın mutlaka önce bu ücretsiz deneme hesabını oluşturup bir süre deneyin.

VPN Ne İçin Kullanılır ?

1.) Engelli ve Yasaklı Sitelere Giriş için VPN

İnternet sitelerine BTK “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” Erişim Engelleme kararı alabilmekte ve o saatten sonra bu siteye Türkiye’den internet kullanıcıları girememekte. Bunlar başka yetişkin içerikli olsada son yıllarda  Youtube, Twitter gibi sosyal ağlarada bu engeller geldi. Bu zamandan sonra ülkemizde VPN kullanımı arttı. VPN IP adresinizi başka bir ülkede gibi göstererek siteye girmenizi sağlar. Aynı zamanda bu engelli sitelerle olan aranızdaki veri akışını şifreleyerek engelli siteyle olan ziyaretin gizli kalmasını sağlar.

2.) VPN ile Torrentten Dosya indirmek

Kendi adıma hiç sevmesemde ne yazık ki ülkemizde ücretle sayılan oyunların ve programların Torrent yardımı ile indirilmesi çok yaygın. Birçok Torrent sitesi uygulama ve oyunlar yüzünden değilde yetişkin videoların paylaşımına izin verdikleri için ülkemizde engelli. VPN ile torrent indirdiğiniz zaman biraz hız yavaşlıyormuş ama yinede tek çözü bu gibi.

3.) İşyeri yada Okul Ağları

Özellikle çok uluslu yada çok lokasyonu şirketler verilerin güvenliği açısından bilgisayarlar arası iletişim VPN ağları üzerinden yapmaktadır. Bu sayede veriler şifreleneceği için veri sızıntısı olmaz. Son yıllarda Okullar kütüphane yada database erişimini öğrencilerine sunabilmek yada bazı kısıtlamak için VPN kullanmaktadır.

4.)  Gizlilik ve Güvenlik İçin VPN

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça ne yazık ki internet hırsızlıkları ve dolandırıcılıkları arttı. Banka bilgileri gibi  önemli bilgilerinizin bilgisayar korsanlarının eline geçmemesi için VPN programlarını tercih edebilirsiniz. Yukarda çok uluslu şirketler için anlattığım gibi bir durum söz konusu.

 

En iyi VPN programlarımız için bu yazımızada göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın